Instagram link   Telegram link

  • خانه
  • آموزش
  • قابلیت مدیریت آلارم کاذب در کنترل پنل های DMTech

قابلیت مدیریت آلارم کاذب در کنترل پنل های DMTech

در این مقاله در خصوص مدیریت آلارم کاذب در کنترل پنل های DMTech  توضیح داده شده است تا از نحوه ی عملکرد آن ها مطلع شوید که به چه صورت می توانند حریق های کاذب را از حریق  واقعی تشخیص دهند.

از سیستم های کشف و اعلام حریق اتوماتیک به منظور حفاظت از ساختمان ها در برابر حریق و همچنین شناسایی سریع حریق در پروژه ها و تصرف های مختلف، استفاده می شود.

استفاده و به کارگیری از سیستم های کشف و اعلام حریق، منجر به موارد زیر می شود :

  • کشف سریع حریق
  • اطلاع رسانی و اعلام به موقع
  • خروج به موقع حاضرین در تصرف
  • رسیدن نیروهای عملیاتی آتش نشانی در کوتاه ترین زمان ممکن
  • اطفاء حریق و جلوگیری از ایجاد خسارات جانی و مالی

همان طور که می دانید دقت در کشف و اعلام حریق، جز خواص برندهای معتبر است که خود باعث ایجاد اعتماد می شوند.
متاسفانه در سال های اخیر به علت رشد تولید و واردات برندهای ساخت چین و برندهای No Name و بی کیفیت و ورود آن ها به بازار ایران و همچنین تقاضای بالای آن ها از سمت مصرف کنندگان و برخی از همکاران که بخاطر قیمت پایینشان می باشد، امنیت پروژه ها و تصرف ها در برابر حریق زیر سوال رفته است.

از طرفی به دلیل کیفیت طراحی و ساخت پایین این تجهیزات و همچنین عدم کالیبراسون دقیق دیتکتورها که منجر به آلارم های کاذب مکرر می گردد، در اکثر پروژه ها به ناچار این سیستم ها خاموش می شوند.

نقش کنترل پنل DMTech در مدیریت آلارم کاذب :

با توجه به موارد گفته شده، در حال حاضر برند اروپایی DMTech مطابق با استانداردهای بین المللی EN54 طراحی و ساخته شده و از موسسه Dedal گواهینامه معتبر دریافت کرده است. هم چنین در آزمایشگاه مستقر در کارخانه DMTech تمامی دیتکتورهای این برند، مورد تست و کالیبراسیون قرار می گیرند که منجر می شود این دیتکتورها، حریق های کاذب را از حریق واقعی تشخیص دهند.

لازم به ذکر است بدانید که تمامی کنترل پنل های برند DMTech دارای قابلیت نرم افزاری مدیریت آلارم کاذب می باشند و به کمک این قابلیت می توان برای هر زون به صورت مجزا تعریف کرد که دیتکتورهای آن زون در سری اول که دود و یا حرارت را سنس کردند وارد وضعیت حریق شوند یا سری دوم و یا سری سوم.

به وسیله این قابلیت ،در محیط هایی که دارای آلودگی هستند، میتوان میزان آلارم کاذب را در برند DMTech به صفر رساند.

verification mode-تشخیص آلارم کاذب

روند اجرایی کنترل پنل DMTech در مدیریت آلارم کاذب :

با توجه به تصویر بالا در قسمت MODE 2 چنانچه زون در وضعیت حریق قرار بگیرد، تنها به مدت 3 ثانیه چراغ های نشانگر روی دیتکتور روشن مانده و سپس به صورت اتوماتیک خاموش می شوند.

پس از آن یک پروسه 60 ثانیه ای طی می شود تا دیتکتور مجددا آماده شناسایی حریق شود. در این زمان اگر دیتکتور، دود و یا حرارتی را سنس کند، سیستم در وضعیت حریق قرار گرفته و آژیرها فعال می شوند. در غیر این صورت سیستم در وضعیت عادی خود باقی می ماند.

در حالت MODE 3 دیتکتور برای سه بار پیاپی دود و یا حرارت را چک می کند و در آخرین مرحله، اگر دود یا حرارت برای بار سوم وارد دیتکتور شود که نشان دهنده ی حریق واقعی است، در آن زمان سیستم وارد وضعیت حریق میشود و آژیرها فعال می شوند.